Forum na temat grzybka tybetańskiego
Marzec 29, 2024, 15:32:38 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania???  (Przeczytany 25309 razy)
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« : Maj 20, 2012, 12:55:12 »

Czy grzybek tybetański różni się czymś od grzybków mleczarskich (czy to nie aby to samo? czy w ogóle są jakieś grzybki mleczarskie?) i zainteresowała mnie jedna rzecz, mianowicie w internecie piszą, że jeśli mleko nie jest zmieniane co 24h bądź jeśli grzybek ma styczność z metalem to traci swoje właściwości i\lub umiera. Więc po czym poznać, że nie ma on swoich właściwości oraz że 'zginął' ? Czy wtedy także się rozrasta i kwasi mleko? ;-)
Dlaczego lepiej stosować mleko o krótkiej ważności niż to z kartonika??
Zapisane
daras
Nowy użytkownik
*

Reputacja +2/-0
Offline Offline

Wiadomości: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 31, 2012, 12:18:48 »

bądź jeśli grzybek ma styczność z metalem to traci swoje właściwości i\lub umiera. Więc po czym poznać, że nie ma on swoich właściwości oraz że 'zginął' ? Czy wtedy także się rozrasta i kwasi mleko? ;-)
Dlaczego lepiej stosować mleko o krótkiej ważności niż to z kartonika??
Nie sądzę aby aluminium czy stal nierdzewna w jakiś sposób zaszkodziły grzybkowi przy krótkotrwałym kontakcie, ale lepiej używać niemetali tak jak ludzie radzą, tak na wszelki wypadek.
Jeśli chodzi o mleko to sprawa jest prosta - mleko krótkoterminowe nie jest poddawane tak wielu procesom konserwującym jak mleko UHT. Mleko UHT jest ciężko zakisić , raczej zgożknieje. Wiem, bo ostatnio miałem nieprzyjemność napić się takiego "mleczka". Zresztą, zawsze można poeksperymentować z grzybkiem.

Edit: googluje w poszukiwaniu frazy "grzybki mleczarskie" i nic. Raczej w mleczarstwie nie stosuje się grzybków tylko kultury bakteri. 

Edit:
Cytuj
Mleko kupować lepiej nieodtłuszczone (min. 1,5%) i nie UHT (zabite są wszystkie bakterie), ale raczej tylko pasteryzowane (no, chyba, że możemy mieć w ogóle idealne niepasteryzowane i nieodtłuszczone „prosto od krowy”).
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2012, 13:06:28 wysłane przez daras » Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 31, 2012, 16:05:44 »

Dokładnie, nie wydaje mi się aby coś się miało stać po krótkotrwałym kontakcie ze stalą nierdzewną bądź aluminium.

Co do mleczka wydaje mi się iż nie ma wielkiej różnicy jakie ono jest, ja od zawsze kupuję mleko Łowickie w kartoniku 1,5% bądź 2% z datami ważności na pół roku do przodu i takowym też mleczkiem zalewam grzybka, po 24 godzinach napój jest smacznie kwaśny i gęsty  Mrugnięcie
Zapisane
Misi24
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 01, 2012, 14:59:06 »

Witam, rozpoczęłam swoją przygodę z grzybkiem, i mam wiele pytań. Pierwsze dotyczy tego czy paląc papierosy można zażywać ten specyfik ?
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 01, 2012, 15:35:29 »

Witaj misi24, ten "specyfik" nie różni się zbyt wiele od kefiru, kwaśnego mleka, czy actimela, oczywiście ma on dużo więcej zalet niż owe produkty. Tak jak one nie mają przeciwwskazań tak i napój z grzybka też nie ma przeciwwskazań.
Zapisane
Misi24
Gość
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 02, 2012, 07:40:01 »

Dzięki za szybką odpowiedź Uśmiech a jak długo można przechowywać gotowy "napój " ?
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 02, 2012, 09:03:45 »

Sama musisz sprawdzić po smaku jak długo można go przechowywać w lodówce, może dzień bądź dwa, pojęcia nie mam. Generalnie napój przygotowywuje się i pije codziennie.
Zapisane
pytanie
Gość
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 08, 2012, 07:33:24 »

Ja mam pytanie.

Czy po 20 dniach jak zrobie sobie przerwe 10- dniowa to musze zalewac grzybka czy moge go zostawic w sloiku na 10 dni?
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 08, 2012, 10:15:04 »

Cześć, możesz go np zamrozić i wyciągnąć po 10 dniach, możesz go zalewać niewielką ilością mleka codziennie bądź co dwa dni, ponoć można go też trzymać przez te 10 dni we wodzie.
Zapisane
daras
Nowy użytkownik
*

Reputacja +2/-0
Offline Offline

Wiadomości: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 11, 2012, 06:45:02 »

W wodzie?  To ciekawe?  Zahamuje to jego rozrost, ale czy nie zaszkodzi? Muszę spróbować. Ale zrobię to na nadwyżkach. Wyniki podam.
Zapisane
emi
Gość
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 12, 2012, 09:54:20 »

Hmmmm co byście mi poradzili. Wyjechałam na kilka dni i mojemu chlopakowi nie chciało się marnować mleka, wstawil grzybka do lodowki i tak stał prawie 2 tygodnie. Można jakoś poznać że grzybek się już nie nadaje? odcedziłam go, przepłukałam, wyglądał jak zwykle a nawet się rozrosł. Zalałam mlekiem ale teraz nie wiem czy pić czy nie pić i przywieść nowy od mamy ;P Tylko, że długo jeszcze nie będe w domu a brakuje mi pysznego kefirku...
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Czerwiec 12, 2012, 11:05:02 »

Witam, to że włożył do lodówki widocznie nie popsuło kondycji grzybka, w zamrażarce grzybkowi na pewno nic by się nie stało.

Hmm nie mam jeszcze za bardzo doświadczenia z psującymi się grzybkami, ale uważam iż jeśli grzybkowi by coś było to może kolor by zmienił, a już na pewno mleka by nie kwasił. Wydaje mi się iż jeśli grzybek miał przerwę od mleka to przez kilka dni kwaszenie może być kiepskie, ale jak tylko grzybek poleży w mleczku to mu przejdzie złe samopoczucie i wróci do formy atlety  Duży uśmiech

P.S. możesz zrobić doświadczenie i wyciągnąć kawałeczek na powietrze, a inny kawałeczek dać do wody i obserwować przez kilka dni kolor i stan grzybka :-)
Zapisane
daras
Nowy użytkownik
*

Reputacja +2/-0
Offline Offline

Wiadomości: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 18, 2012, 08:44:39 »

Najgorsze dla grzybka jest pozostawienie go w tym samym mleku przez dluższy czas , np. tydzień. Żółknie i obumiera.
Zapisane
Martyna
Nowy użytkownik
*

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 6


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Lipiec 17, 2012, 18:51:37 »

Co proponujecie zrobić z grzybkiem jeśli od czasu do czasu przez 3-4 dni nie bedzie miał kto mu zmienic mleka?
Zaryzykować z lodówką? W ogóle dać go do lodowki z mlekiem??
Poradźcie bo dopiero zaczynam pić grzybka i szkoda by było żebym po tygodniu go zmarnowała.
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Lipiec 17, 2012, 20:53:43 »

Martyna, albo zamroź (tylko wtedy grzybek dłużej dochodzi do siebie), albo daj do wody, bądź do lodówki ale bez mleka, pozdrawiam  Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dawid120 tb ppiz blackmoon underword