Forum na temat grzybka tybetańskiego
Marzec 28, 2024, 21:30:45 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Uwaga na metale!  (Przeczytany 4766 razy)
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« : Maj 13, 2012, 23:08:50 »

Nie można dopuścić do kontaktu grzybka z metalem !!!


Grzybek potraktowany metalem traci swoje właściwości i ginie!


Tak więc należy używać tylko plastikowych sitek oraz plastikowych lub drewnianych sztućcy.
Zapisane
daras
Nowy użytkownik
*

Reputacja +2/-0
Offline Offline

Wiadomości: 13


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 31, 2012, 10:44:37 »

Miałem kedyś grzybka tybetańskiego (10l temu) i rozrastał się bardzo szybko. Do odcedzania używałem aluminiowego sita i nic mu nie było, ale lepiej trzymać się reguł i nie używać metalu.
Zapisane
bartus2003
Administrator
Nowy użytkownik
*****

Reputacja +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 36


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 31, 2012, 10:48:42 »

Osobiście wydaje mi się iż aby coś miało się stać grzybkowi w kontakcie z metalem to musiałby on chyba stykać się z nim kilka, może kilkanaście godzin aby coś się miało stać. Wg mnie w kontakcie z aluminium nie powinno nic mu się dziać ;-)
Zapisane
Pszczółka
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 01, 2012, 21:48:08 »

Sugeruje się, że ziarna kefirowe nie powinny mieć styczności z metalowymi przedmiotami. Skąd to zalecenie się wzięło?

Dawniej, kiedy grzybek trafił do Europy większość naczyń nie była wykonana, z tak powszechnej dziś, stali nierdzewnej. Naczynia wykonane z reaktywnych metali będą wchodziły w reakcję z kwaśnym w odczynie środowiskiem kefirowym  i ziarnami grzybka (kwasy organiczne, jak kwas np. mlekowy). W wyniku tego działania jony metali (toksyczne dla organizmu w wyniku nagromadzenia się większej ilości) będą w niewielkich ilościach przedostawać się do kefiru i tym samym do organizmu spożywającej kefir osoby. Jednorazowo spożywane minimalne ilości metali, mogą (przy stosowaniu regularnej kuracji kefirowej) kumulować się jednak do większych ilości, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na organizm. Ponieważ kefir z ziaren kefirowych grzybka tybetańskiego w swej naturze, to zdrowy pokarm, to tym bardzie podkreśla się , aby jego przygotowanie odbywało się także w możliwie najmniej "skażony", a najbardziej zbliżony do naturalnego sposób (najlepiej mleko organiczne do zalewania ziaren, najlepiej czysta woda do płukania grzybka, ideałem byłyby naczynia drewniane, czy bambusowe, itd.).

Mimo, że naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są stosunkowo najmniej reaktywne (dlatego można używać ich do hodowania i przechowywania grzybka), to jednak osobiście polecam stosowanie szkła, bo jest najbardziej obojętne. Podsumowując: według mnie, lepiej obojętny materiał (szkło, drewno), niż stosunkowo najmniej reaktywny metal.

Życzę dużo zdrowia i smacznego.
Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wataha-mgly wspolnotakb partiademokratyczna night-riders arminair